Er wordt heel veel verteld en geschreven over luistervaardigheden.
Een van de beschrijvingen die me hier bewust heeft leren bij stilstaan zijn de verschillende niveaus van luisteren zoals Otto Scharmer deze bespreekt in Theorie-U.
Theorie-U beschrijft 4 verschillende manieren van luisteren en de impact die elke manier van luisteren heeft op een gesprek.
4 vormen van luisteren (vrij vertaald uit Theorie-U):
Resultaat:
Je luistert uit beleefdheid = Conformerend
Resultaat:
Je luistert om te debatteren = Confronterend
Resultaat:
Je luistert om in dialoog te gaan = Onderzoekend
Resultaat:
Je luistert om de collectieve creativiteit aan te boren = Open voor het oneindige veld aan mogelijkheden
De meest gebruikte vormen van luisteren op de werkvloer zijn ongetwijfeld: downloaden of feitelijk luisteren.
Dit is wat ons al op school wordt aangeleerd in onze Westerse cultuur. Het werkt zelfs al lijkt het eerder in de aanval gaan om gelijk te halen. Je bouwt verder op wat je al kent en staat minder open voor nieuwe informatie.
De meest waardevolle manieren van luisteren binnen teams zijn empathisch luisteren en generatief luisteren.
Moeilijker bij de start van een project of verandering omdat een extra investering nodig is:
De complexe problemen van de toekomst vragen om ander oplossingen. Ook daar kunnen deze andere vormen van luisteren bijdragen aan vernieuwing en verandering.
Alles combineren zoals bij het generatieve luisteren dat is toch wat beelddenkers van nature doen.
Waarom loopt het mis?
Als jij als beelddenker onder stress komt te staan, krijg je een tunnelvisie en ga je eenzijdig denken vanuit je eigen referentie kader. Hierdoor verlies je de mogelijkheid om:
Als je mandaat of positie in het bedrijf onduidelijk is en je probeert een verandering voor te stellen, is jouw initiatief gedoemd om te mislukken. Omdat jij geen formele autoriteit hebt gekregen, kan iedereen in de organisatie zijn idee en vragen hebben over het proces en is onduidelijkheid troef:
Bij onduidelijkheid op dit vlak, ga je verder gaan op basis van de vooronderstellingen in plaats van te luisteren. Je wil immers vooruit met de verandering. Maar veroorzaakt hierdoor mogelijk stilstand en/of vertraging van het veranderproces.
Je kan je gesprekspartner aanmanen om duidelijker te praten of het concretere te maken, maar goed kunnen luisteren, start bij jou.
Wees oprecht geïnteresseerd en stel nieuwsgierige vragen om te begrijpen wat er is en leeft bij je gesprekspartner. Zoals S. Covey ook al aangaf: Eerst begrijpen voor je begrepen wordt.
Maak connectie met je gesprekspartner door regelmatig aanwezig te zijn tussen de mensen op de werkvloer.
Geef je gesprekspartner al je aandacht. Luister ook naar datgene wat niet expliciet gezegd wordt. Observeer reacties en non-verbale communicatie waaronder lichaamstaal.
Neem ruimschoots de tijd om te horen wat er verteld wordt. Vat in je eigen woorden samen wat je begrepen hebt.
Geef je gesprekspartner de kans krijgt om alles uit te leggen. Hoed je om snel te reageren of advies te geven op basis van je eigen vooronderstellingen.
Voor een beelddenker is het nog belangrijker om in je eigen woorden te herhalen wat jij begrepen hebt dan voor je collega's. Als je deze stap overslaat is de kans groter dat misverstanden ontstaan die voorkomen hadden kunnen worden door een korte tussentijdse samenvatting.
Als beelddenker of multi-talent leider begrijpen je collega’s of leidinggevende je vaak niet.
Je kan je gesprekspartner aanmanen om beter naar jou te luisteren en zelf een poging wagen om duidelijker te communiceren. Kort en bondig communiceren en heel zakelijke taal gebruiken is geen sterke kwaliteit voor beelddenkers.
Het contradictorische is echter dat jij veel meer voordeel haalt uit het verbeteren van je luistervaardigheden. Zodat jij hoort wat de andere nodig heeft of verwacht en op deze manier gericht jouw informatie leert te delen.
Het Multi talent leider programma zet jou op weg en leert je hoe net die verschillen. Dit traject helpt je om je unieke kwaliteiten op een constructieve manier te gebruiken op je werk.
Saskia Smet is de auteur van dit artikel en oprichtster van Numentum.
Saskia heeft zich gespecialiseerd in het coachen en adviseren over beelddenken op de werkplek. Ze deelt via deze blog tips voor volwassen beelddenkers in een werkomgeving.
Vergelijkbare omschrijvingen voor beelddenkers en aanverwante profielen vind je in dit overzicht.
Het anders-zijn, gaat pas op een positieve manier voor jou werken als je dit leert omdenken:
Op dat moment ga je deze extra kwaliteiten verder ontwikkelen in plaats van te blijven vasthangen aan de tekorten die anders-zijn met zich meebrengt. Jouw meerwaarde zit in die extra kwaliteiten!
Je bent veel meer dan een label en bovendien is iedere mens uniek.
We zijn allemaal verschillend en enkel door alle talenten samen te brengen gaan we sneller vooruit als team!
Ontdek meer artikelen met praktische tips op de blog of kijk bij de informatie die je direct kan aanvragen.
Bron afbeeldingen: Numentum & Drawify
21 november 2022