“All things being equal, people do business with, and refer business to people they know, like and trust”
Bob Burg
(vrije vertaling: Als alle onderdelen gelijkwaardig zijn, doen mensen zaken met en gaan ze ook makkelijker anderen doorverwijzen naar mensen die ze kennen, appreciëren en vertrouwen.)
Deze quote van netwerk expert Bob Burg, geldt naar mijn gevoel niet alleen als het op netwerken aankomt maar kan je zo goed als in elke situatie toepassen.
Vaak ontstaat stress en frustratie in teams omdat mensen een andere taal gebruiken.
Waar de ene heel kort en bondig zakelijke taal spreekt, zal de andere persoon heel verhalend en beeldend praten.
Het duurt langer voor deze laatste persoon tot de kern van de zaak komt. Tijd die de meeste collega’s meestal niet hebben waardoor ze vroegtijdig afhaken.
Daarnaast zal je merken, dat beide collega’s totaal verschillende woorden gebruiken: de taal of de woordenschat is anders!
Bij korte en zakelijke taal, hoor je:
Je merkt dat dit allemaal resultaatgerichte termen zijn.
Een persoon die beeldende taal gebruikt, spreekt in beelden en metaforen. In dit geval gaat het over:
Je merkt dat dit veel meer zoeken en aftasten of experimenteren is dan duidelijk en concreet.
Met andere woorden, beide groepen gebruiken andere woorden.
Bovendien geef je soms ook een verschillende definitie aan dezelfde woorden waardoor de kans op misverstanden toeneemt. Omdat mensen verder gaan op wat ze veronderstellen dat de andere persoon bedoelt, zorgt dit voor genoeg elementen om frustratie te veroorzaken. Allemaal factoren die het opbouwen van goede zakelijke relaties in de weg staan.
Dit voorbeeld van een van mijn klanten, wil ik gebruiken om dit te verduidelijken.
Op het einde van een lang traject, omschreef deze persoon zijn ideale job als “crisismanager”. Ik begreep perfect wat hij hiermee bedoelde en waarom dit zijn droombaan zou zijn.
Anderzijds, sloeg de schrik mij om het hart als hij me vertelde: “Ik ga een afspraak maken met de personeelsdienst en aangeven dat ik graag wil dat dit de invulling van mijn volgende functie zal zijn.”
Geschrokken door mijn reactie, vroeg hij me wat er mis was.
Mijn antwoord en bezorgdheid:
Als beelddenkers onder elkaar en omdat ik heel je traject mee gestapt ben, begrijp ik heel goed waarvoor deze term voor jou staat. Wat deze term voor jou wil zeggen.
Ik vermoed als je dit op deze manier en zonder verder uitleg gaat vertellen aan de personeel verantwoordelijke, je de functie gaat krijgen waar jij van gruwelt.
Een functie die mensen samenbrengt om projecten die vastzitten over de verschillende afdelingen van een bedrijf, terug vlot te krijgen. De complexe rol die niemand wil opnemen omdat er zoveel tegenstrijdige belangen meespelen:
De (externe) manager die gevraagd wordt om een organisatie te re-organiseren met als doel de efficiëntie en de effectiviteit te verhogen. In veel gevallen ligt in dit geval de nadruk op de cijfers en veel minder op de medewerkers en samenwerking.
Omdat er verschillende definities gegeven worden aan de functie van crisismanager, zal je dus duidelijk moeten uitleggen wat een functie als crisismanager voor jou betekent.
Als voorondersteld wordt dat iedereen dezelfde definitie van hetzelfde woord gebruikt, is het resultaat altijd fout. Het is niet wat beide partijen verwachten omdat ze nalieten af te toetsen of ze hetzelfde begrepen.
Het onderlinge respect en vertrouwen neemt af omdat het resultaat van een opdracht of vraag anders is dan jij voor ogen had.
En dit geldt in beide richtingen ! Het is dus wederzijds.
De situatie verzuurd makkelijk door onbewuste communicatie misverstanden in de relatie met je collega’s of leidinggevende.
Door al deze elementen, gaat jouw know-like-trust factor dalen zonder dat je er erg in hebt omdat:
Iets wat veel multi-getalenteerde bruggenbouwers regelmatig overkomt. Hoewel ze een zeer waardevolle bijdrage kunnen leveren in organisaties.
Jij raakt geïsoleerd waardoor het steeds lastiger wordt om je zakelijk netwerk uit te breiden.
Veranderaars en vernieuwers zijn de pioniers in bedrijven en organisaties. Ze dagen de status quo uit en stellen alles in vraag.
Als multi-getalenteerde bruggenbouwer of beelddenker sta je hier niet bij stil:
Je bent dus een pionier en dus hou jij van verandering.
Maar niet iedereen is een pionier en daarom is goede relaties onderhouden belangrijk!
Jouw briljante idee of vernieuwende oplossing is in jouw hoofd al kant en klaar. Dit is heel simpel.
Wees je bewust dat niet iedereen deze mening of ervaring deelt!
Voor je collega’s of medewerkers is dat voorstel op dat moment nog lang niet simpel en duidelijk.
Zij ervaren jouw suggesties als:
Onbewust gaan pionieren, helpt je niet je relaties te onderhouden. Het helpt je in de meeste gevallen ook niet om makkelijk samen te werken.
Wil je verbindend gaan samenwerken met je collega’s, medewerkers of klanten, dan is het noodzakelijk om aan je persoonlijke know-like-trust factor te gaan werken.
Begin met het vertrouwen op te bouwen. Dit kost tijd en kan je niet forceren of afdwingen!
Hoewel geduld niet de sterkste factor is van de snel denkende multi-getalenteerde bruggenbouwer, is dit toch wat je zal nodig hebben.
Je bent welkom. Neem contact op, ik help je graag verder.
Saskia Smet is de auteur van dit artikel en oprichtster van Numentum.
Dit artikel verscheen voor het eerst op 1 dec 2017. Deze publicatie wordt regelmatig aangevuld met de laatste nieuwe inzichten. De laatste update gebeurde op 25 november 2019.
Bron afbeeldingen: Numentum & Pixabay
Vergelijkbare omschrijvingen voor beelddenkers en aanverwante profielen vind je in dit overzicht..
Het anders-zijn, gaat pas op een positieve manier voor jou werken als je dit leert omdenken:
Op dat moment ga je deze extra kwaliteiten verder ontwikkelen in plaats van te blijven vasthangen aan de tekorten die anders-zijn met zich meebrengt. Jouw meerwaarde zit in die extra kwaliteiten!
25 november 2019